چرا رنگ روغن قیمت بالایی دارد؟

چرا رنگ روغن قیمت بالایی دارد؟


رنگ روغن

محصول ساده ای است. در اساسی ترین حالت ترکیبی از روغن و رنگدانه است اما بسته به رنگ و کیفیت آن یک لیتر از رنگ می‌تواند بین 285 تا هزار دلار قیمت داشته باشد. چه چیزی که این محصول را این همه خاص می‌کند و چرا قیمت بالایی دارد؟این رنگ برای صدها سال استفاده شده است. از روغن خشک شونده‌ای مانند بذر کتان و رنگدانه ایجاد می‌شود و گاهی افزودنی ها و تغلیظ کننده هایی هم به آنها اضافه می‌شود وقتی این محتویات ترکیب و خرد شوند به هم متصل شده و غلظت بالایی به خود می‌گیرند.

ظهور رنگ روغن

در حالی که ظهور رنگ روغن مربوط به دروان رنسانس است نقاشی هایی که از روغن بذر خشخاش استفاده می‌کردند در قرن هفتم در افغانستان وجود داشته اند اما فقط یک دلیل برای گران بودن این محصول هست رنگدانه ها قیمت بالایی دارند. در یک رنگ روغن با کیفیت باید دنبال مقدار زیادی رنگدانه باشید و این رنگدانه ها باید کیفیت بالایی هم داشته باشند.

پس اگر کیفیت رنگدانه پائین باشد حجم زیاد آنها اهمیتی ندارد باید در برابر نور مقاوم باشد که از بین نرود و آزمایش مقاومت در برابر نور برای برخی رنگدانه‌ها برای نسلهای متمادی در حال انجام بوده است برای این که شما یک شاهکار خواهید ساخت و رنگ هایش نباید 50 سال بعد از بین برود بالاترین کیفیت رنگ روغن می‌تواند از 75 درصد رنگدانه تشکیل شده باشد.

قیمت با توجه به رنگ

در طول تاریخ برخی از پر متقاضی‌ترین رنگدانه ها قیمتی بیش از طلا داشته اند به این دلیل که یافتن و ساخت آنها تلاش بسیاری لازم دارد. رنگ مورد علاقه‌ی اشراف در زمان روم باستان، بنفش توریانی رنگدانه‌ی روشنی بود که از غدد حلزون دریایی گرفته می‌شد و برای ساخت 2 گرم از این رنگ، به 12هزار حلزون نیاز بود رنگ زر هندی از ادرار گاوی گرفته می‌شد که برگ انبه می‌خورد و بین قرن های شانزدهم تا نوزدهم قهوه‌ای مومیایی از بقایای مومیایی های مصری ساخته می‌شد در حالی این رنگ برای استفاده خیلی خوب بود.

به زودی این مومیایی ها به پایان رسیدند. رنگدانه ها شدیدا قیمت را تغییر می‌دهند و در سطوح حرفه‌ای سری های مختلفی هستند. رنگ ها از سری یک شروع می‌شوند و تا سری 7 می‌رسند عدد که بیشتر باشد، رنگ گران تر می‌شود و این هم به خاطر رنگدانه ها است این که به دست آوردنشان چقدر دشوار است از کجا به دست می‌آیند و اینکه در دنیای واقعی به عنوان یک محصول چقدر تقاضا برایشان هست.

ارزشمندترین رنگ

احتمالا ارزشمندترین رنگ اولترا مارین بود. اسمش به معنی فراتر از دریا می‌باشد زیرا باید از معادن افغانستان به دست می‌آمد از سنگ لاجورد به دست می‌آمد که در خالص ترین شکل خود می‌تواند تا کیلویی سی هزار دلار قیمت داشته باشد از این سنگ جواهر برای ساخت رنگدانه استفاده می‌شد تا وقتی که رنگدانه های مصنوعی در سال 1826 ساخته شدند. این رنگ آبی چنان در دوران رنسانس با ارزش بود که برای نقاشی کردن ردای مریم مقدس از آن استفاده می‌کردند.

نسخه های مصنوعی رنگدانه ها

حالا نسخه های مصنوعی بسیاری از این رنگدانه ها تولید شده اند و با این که برخی حالا ارزان تر هستند. تولید برخی دیگر هنوز دشوار است برای مثال آبی کبالتی باید با گرم شدن عناصرش تا هزار و دویست درجه سلسیوس ساخته شود و وقتی این رنگدانه ها به دست بیایند کار کردن با آنها دشوار است. شرکت وینسور و نیوتن برای حدود دویست سال در حال ساخت رنگ بوده و کارخانه آنها در فرانسه سالانه پنج میلیون لیتر رنگ تولید می‌کند.

در واقع تولید رنگ مانند آشپزی کردن است. در فرآیندهای خود، فرآیند ترکیب را داریم عناصر مختلف را ترکیب می‌کنیم عناصری مانند رنگدانه ها و دیگر افزودنی ها مانند روغن سپس آسیاب کاری را داریم و بسته به جنس رنگدانه از دستگاه های مختلفی استفاده می‌کنیم ما از گرانیت، سرامیک و فولاد استفاده می‌کنیم.

فرآیند آزمایش

سپس فرآیند آزمایش را داریم. آزمایش چسبندگی دانه ها و صد البته رنگ آنها کل این فرآیند چنان خاص و متمایز است که برای هر رنگدانه آزمایش باید به شکل متفاوتی انجام بگیرد و برای رنگدانه ها مقدار خاصی از روغن نیاز دارید و برای هر رنگدانه این مقدار تفاوت می‌کند و باید به مقدار خاصی آن را آسیاب کنید زیرا حتی با رنگدانه یکسان، آسیاب کردن و خرد کردن، روی رنگ نهایی تاثیر می‌گذارد. اگر زیادی آسیاب کنید شاید رنگ کمرنگ به دست بیاید یا اگر رنگدانه ها را خیلی ظریف خرد کنید ممکن است به جای آبی، رنگ بنفش به دست بیاورید تحقیق و آزمایشات ممکن است ماه ها یا سالها طول بکشد تا رنگ درست به دست بیاید.

نمونه های کوچکی از هر رنگ در آزمایشگاه ساخته می‌شوند تا مقاومت آنها در برابر نور اندازه گیری شود. مهمتر از همه، کیفیت رنگ روغن باید قابل اطمینان باشد زیرا هنرمندان حرفه‌ای باید مطمئن باشند که آثارشان برای صدها سال باقی خواهد ماند و با اینکه رنگ های جدیدی مانند اکلیریک به بازار آمده رنگ روغن هنوز مورد علاقه‌ی بسیاری از افراد است هنوز هم آثاری از قرن پانزدهم هستند که تا به امروز زیبا و چشم نواز باقی مانده‌اند و این رنگ ماندگاری زیادی دارد و قابلیت لایه برداری را دارد.

می‌توانید یک لایه را بردارید و به کار کردن ادامه دهید می‌توانید برای سالها روی یک اثر کار کنید و دوباره روی آن کار کنید و این باعث می‌شود هر اثر تاریخچه‌ای برای خود داشته باش و مواد لازم برای این کار گران قیمت هستند قابل اطمینان هستند و خیلی زیبا به نظر می‌آیند انگار می‌خواهند از درون نقاشی با شما صحبت کنند.

دیدگاه خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • Custom attributes
 • زمینه های دلخواه
مقایسه